serwisy i portale internetowe dla firm

E-UAE Amiga emulator

A więc pamiętasz granie do rana, zastanawianie się przez sen jak przejść kolejny level?

Pamiętasz może cotygodniowe wizyty na giełdzie, gdzie od wejścia po horyzont stały Amigi a na każdej zapuszczone X-Copy?

A może wracając ze szkoły, wygłodniały nowości zaglądałeś do kiosku czy nie wyszedł już nowy numer TopSerka albo SSa a później niczym w narkotycznym głodzie załatwiałeś najnowsze gierki?

Jeśli mimowolnie uśmiechasz się to wiesz, że Amiga RuleZ!

 

Emulator

Niestety rzeczywistość z nas zakpiła - zdaje się że najlepszy jest WinUAE (niezły jest też Fellow), ale na jaki jest system nie trzeba już chyba pisać, dlatego go pomijamy.

Na szczęście są jeszcze tacy ludzie jak Richard Drummond, którzy napiszą kawał dobrego otwartego softu będącego wyciągiem z tego co najlepsze w WinUAE. Ważne jest też wykorzystanie biblioteki SDL co zapewnia wykorzystanie akceleracji 2D.

Wersja e-uae_0.8.29-WIP4 jest w standardowych repozytoriach Ubuntu i spokojnie wystarcza do normalnego użytkowania. Trochę jednak boli fakt, że jest to wersja z 2007 roku. Dla wyjadaczy proponuję zatem ostatnią istniejącą wersję - z sierpnia 2008. Działa tak samo dobrze, ma poprawionych kilka bugów, a z ficzerów najważniejszy to narzędzie do tworzenia obrazów dysku twardego make_hdf.

Niezależnie od użytej wersji, konfiguracja zapisywana jest w ~/.uaerc, gdyby ktoś się zamotał to Save config jest w menu File. Ja domyślnie zmontowałem A1200 na kicku 3.1, 2mb chip, 4mb fast, chipset AGA.

 

Kickstart

Legalnie możesz go zripować z posiadanej Amigi, nie wiem jak to wygląda np. w sytuacji kiedy masz Amigę, ale nie potrafisz zgrać kickstarta, dlatego nie ryzykuję, nie podaję linku wprost do kicków, ale łatwo je znaleźć. Szukaj słów "the old computer amiga bios". Obraz kickstartu wrzuć gdzie chcesz, ale wskaż go w Memory -> Kiskstart ROM file.

 

Gry

Tutaj podobna sytuacja, masz oryginał to i możesz go sobie przerobić na obrazy dyskietek .adf, nie potrafisz to ściągniesz, trzeciego wariantu nawet nie rozważam ;) W googlach szukać można słów "commodore amiga games adf", dużo obrazów jest na torrentach, ale jest też francuska stronka gdzie zebrane jest prawie wszystko :D

 

Obraz dyskietki montujemy do napędu w zakładce Floppy disks, komputer uruchamiamy Startem.

 

Dla tych co mają sklerozę podam kilka szlagierów z gatunku must-have.
Z demek zawsze pamiętam: Arte, 9 Fingers, Technological Death.
Z gierek przede wszystkim: Super Frog, Lotusy, Sensible Soccer, Sensible Golf, Cannon Fodder, Another World i Flashback, Ruff'n'Tumble, Project-X, Alien Breed, Universe, Supercars II, Crazy Cars II, Dogs of War, Nitro, TV Sports Basketball, no i jeszcze Lemmingi zwłaszcza The Tribes

oraz dodatkowo z AGA: Super Stardust, Banshee, RoadKill, oczywiście SlamTilt ...i duuuużo więcej.

 

Konfiguracja

Zachęcam do lektury katalogu docs/ paczki z E-UAE, warto włączyć wyświetlanie statusu napędów, fullscreena, można przyspieszyć działanie stacji dyskietek, ale niektórym grom nie wychodzi to na dobre. Pełny ekran włączamy F12+S. Polecam też mój tutorial na temat joysticków.

 

Załączony plik konfiguracyjny mojej wirtualnej Amigi musisz dostosować do swoich potrzeb, przede wszystkim zmienić ścieżkę do kickstartu. Uruchamiając E-UAE z parametrem -f można podać ścieżkę do pliku konfiguracyjnego, zatem:

./uae -f /home/XXX/Amiga/A1200.uaerc

odpali emulator ze wskazaną w pliku konfiguracją.

 

W zależności od możliwości maszyny, na której emulowana jest Amiga parametr sdl.use_gl wpłynie na szybkość emulacji. Pozwala on określić czy OpenGL ma być używany do wyświetlania obrazu - jeśli działa u Ciebie Compiz to najprawdopodobniej warto skorzystać.

floppy_speed poza tym, że przyspiesza działanie stacji dyskietek wpływa też na pogorszenie kompatybilności z oryginałem. Dla przykładu Cannon Fodder ma zabezpieczenia polegające na ocenie szybkości odczytu danych i z przyspieszoną stacją raczej nie zadziała.

 

Dorzucam też obraz pustej dyskietki - przyda się do robienia save'ów.

Komentarze

Dzięki, dobra sprawa

Dzięki, dobra sprawa, miło jest powspominać stare dobre czasy i połamane dżojstiki ;)

gdzie znajduje sie plik

gdzie znajduje sie plik cobfig? chcialbym .hdf zamontowac i postawic na nim wb3.1

config

config zapisywany jest w katalogu domowym jako ukryty plik .uaerc
Dysk też sobie dorzuciłem kiedyś, ale to jest jednak więcej roboty z konfiguracją systemu, ja już tego nie pamiętam więc zrezygnowałem.